نسیبه علیپور ، مدیر فروش لاهیج مارکت 09118952915
خانه » خبر » اوضاع ناخوشایند چای‌کاران و شالی‌کاران

اوضاع ناخوشایند چای‌کاران و شالی‌کاران

اقتصاد گیلان بر پایه کشاورزی و دامداری استوار است و مهم‌ترین محصولات کشاورزی گیلان را برنج و چای شامل می‌شود، اما به علت عدم تخصص کارشناسان جهاد کشاورزی درزمینهٔ بازار، اوضاع چای‌کاران و شالی‌کاران شمالی ناخوشایند است.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، اقتصاد گیلان بر پایه کشاورزی، دامداری، صید ماهی و پرورش زنبور عسل و کرم ابریشم استوار است و مهم‌ترین محصولات کشاورزی استان گیلان را برنج و چای شامل می‌شود که در شهرهای مختلف استان کشت می‌شوند.

52 درصد از اراضی کشاورزی گیلان به کشت برنج اختصاص دارد و تا سال 1361 گیلان بزرگ‌ترین تولیدکننده برنج ایران بود و 40 تا 50 درصد تولید ملی را داشت، اما در سال‌های اخیر استان همجوار یعنی مازندران از گیلان پیشی گرفت.

60 درصد تولید برنج استان گیلان در ناحیه دلتای سفیدرود انجام می‌شود، اما در جلگه‌های حاشیه‌ای غربی و شرقی تولید برنج با محصولات متنوع دیگری ترکیب‌ شده است.

کشت چای نیز در ایران به دلیل بهره بردن استان‌های حاشیه دریای خزر از شرایط اقلیمی مناسب برای کشاورزی، محدود به این استان‌هاست؛ بارندگی فراوان بین یک هزار تا یک هزار و 500 میلی‌متر و خاک‌های اندک اسیدی، بیشتر کاشت در کوهپایه‌های البرز و در سه شهر لاهیجان، لنگرود و رودسر انجام می‌شود.

اوضاع چای‌کاران و شالی‌کاران شمالی که بعضاً تنها از همین راه زندگی و امرار معاش می‌کنند بسیار ناخوشایند است و تأخیر و اطاله در پرداخت معوقه‌های کشاورزان به یک عادت آزاردهنده برایشان تبدیل‌ شده است.

دولت تصمیم کمک به بخش برنج و چای را ندارد

نماینده مردم رشت در مجلس در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با بیان اینکه دولت تاکنون ثابت کرده که به هر دلیلی تصمیم کمک به بخش برنج و چای را ندارد، اظهار کرد: در مجلس همواره موضوع کشاورزان و به‌ ویژه مشکلات شالی‌کاران و چای‌کاران مطرح است.

محمدصادق حسنی با اشاره به اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت مسؤولیت تنظیم بازار را بر عهده دارد، گفت: مجلس دوره قبل تصویب کرد که تمامی کالاهای دولتی تنظیم بازار‌ به وزارت جهاد کشاورزی تنفیذ شود و از زمانی که این تنفیذ انجام شد بازار محصولات کشاورزی در کشور به هم ریخت.

وی با اشاره به اینکه کار و تلاش کارشناسان جهاد کشاورزی در زمینه تولید است و در بازار اصلاً متخصص ندارند، بیان کرد: باید این مشکل هرچه سریع‌تر ترمیم شود و باید راه‌حلی پیدا کنند تا کشاورزانی که با این‌ همه رنج و مشکل محصولشان را می‌آورند با خیال راحت بتوانند بفروشند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گرفتن ارزش‌افزوده 9 درصد از کارخانه‌های برنج‌کوبی به کشاورزان و کارخانه‌دارها فشار می‌آورد، گفت: در برنامه ششم یک الحاقیه اضافه شد که شالی‌کوبی‌ها از پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده معاف باشند که از امسال شروع شد.

تعیین قیمت تضمینی یک محصول راه‌ حمایت از محصولات کشاورزی

رئیس سابق سازمان چای کشور با اشاره به اینکه یکی از راه‌های حمایت از محصولات کشاورزی تعیین قیمت تضمینی یک محصول است، توضیح داد: در بعضی از محصولات هم دولت به جهت حساس بودن خاصی که محصولات دارند خرید تصمیمی انجام می‌دهد.

محمدولی روزبهان با اشاره به اینکه معمولاً دولت‌ها به‌ تناسب شرایط مالی خودشان و شرایط بودجه و با نگاه به هزینه‌ها و توجه به بعد رقابتی بودن یک محصول قیمت تضمینی را تعیین می‌کنند، افزود: طبیعی است در شرایطی که‌ تورم حدود 8 تا 10 درصد برآورد می‌شود تعیین نرخ تضمینی با قیمت زیر نرخ تورم می‌تواند مشکلاتی را برای تولیدکنندگان برای هزینه‌های مختلف خود داشته باشد، هرچند رقابت‌پذیری آن ‌محصول را در درازمدت بیشتر می‌کند.

وی با بیان اینکه دولت‌ها برای اینکه فاصله جبران شود از راه‌های جبرانی استفاده می‌کنند، گفت: راه‌های جبرانی مانند پرداخت وام‌های کم بهره، تأمین نیازهای ضروری چای‌کاران و اقدامات حمایتی دیگر ازجمله پرداخت وام‌هایی برای افزایش محصول است که به‌ عنوان‌ مثال برای آبیاری تحت‌فشار که می‌تواند درآمد یک چای‌کار را تا سه یا چهار برابر افزایش دهد 85 درصد هزینه آبیاری را به‌ صورت یارانه پرداخت کند.

رئیس سابق سازمان چای با اشاره به اینکه در خصوص تعیین قیمت تضمینی برگ چای سازمان چای وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاددهنده هستند، متذکر شد: این پیشنهاد در شورای اقتصاد با توجه به شرایط مالی کشور و ‌بودجه تصمیم‌گیری می‌شود و امسال هیچ محصولی در کشور نبود که چهار درصد افزایش قیمت داشته باشد، اما به جهت اهمیت ویژه‌ای که‌ چای دارد شورای اقتصاد با افزایش چهار درصد موافقت کردند.

روزبهان با اشاره به اینکه امسال قیمت تضمینی برگ چای چهار درصد افزایش پیدا کرد، افزود: در طول دو‌ سال، هزار و 600 دستگاه موتور برگ چین بین کشاورزان ‌توزیع شد که هزینه‌های برداشت محصول را کاهش دهد و وام‌هایی نیز به چای‌کاران پرداخت شد تا درآمد آن‌ها از محل برگ برداشتی‌ افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه این اقدامات با کاهش هزینه و درآمد در واحد سطح می‌تواند قدرت رقابت‌پذیری کشاورز را بالا ببرد، تصریح کرد: نرخ عمومی محصولات کشاورزی خیلی از مواقع پاسخگوی سود مناسب و تأمین همه هزینه‌های تولید نیست و هزینه تولید و کارگری در محصول چای و سایر محصولات بسیار بالا است.

 

دستگاه‌های دولتی باید از چای داخلی استفاده کنند

نماینده مردم املش و رودسر در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه امسال بخشی از باغات چای مناطق جلگه‌ای دچار آسیب‌دیدگی و سرمازدگی شدند، اظهار کرد: در این رابطه 40 میلیارد تومان اعتبار از صندوق حمایت چای در نظر گرفته‌ شده که بخشی از درد و نگرانی‌های مردم را التیام ببخشد.

اسدالله عباسی با بیان اینکه انتظار داریم ‌کارخانه‌ها بتوانند قدر و سهم خودشان را به‌موقع پرداخت کنند، گفت: کارخانه‌ها باید در کیفیت‌سنجی و برند سازی چای دقت کنند.

وی با اشاره به اینکه باید دستگاه‌های حاکمیتی و دستگاه‌های دولتی از چای داخلی استفاده کنند، افزود: با تلاش‌هایی که در مجلس انجام شد به مدت یک سالی است که در مجلس از چای داخلی استفاده می‌شود.

نماینده مردم املش و رودسر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید سایر دستگاه‌ها اجرایی کشور نیز چای ایرانی مصرف کنند، یادآور شد: مسؤولان وظیفه تبلیغ چایی ایرانی را بر عهده‌ دارند و اگر این اتفاق بیفتد در سال حمایت از کالای ایرانی اوضاع چای و ‌کشاورزان چای‌کار بهتر خواهد شود.

عباسی با بیان اینکه در بحث قیمت چای هنوز گله‌مند هستیم، تصریح کرد: از میزان قیمت چای هنوز انتقاد داریم، گرچه هیچ‌ محصولی افزایش اعتبار نداشته، اما انتظار داریم قیمت چای بیشتر از این شود، اما حالا که نشده حداقل این مبالغ را به‌موقع پرداخت کنند تا کشاورزان خیلی منتظر پرداخت بهای برگ سبز چای خود نباشند.

دولت برنج را به سمت نابودی کشانده است

شالی‌کار شفتی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به عدم عملکرد صحیح دولت در بخش کشاورزی اظهار کرد: دولت برنج را که جزء محصولات مهم و اصلی گیلان است به سمت نابودی کشانده است.

حیدر احمدی با بیان اینکه اوضاع چای‌کاران نیز که تنها از همین راه زندگی و امرار معاش می‌کنند بسیار ناخوشایند است، گفت: تأخیر در پرداخت معوقات برای کشاورزان به یک عادت آزاردهنده تبدیل‌شده است.

چای محصول استراتژیک شمال کشور است

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه چای محصول استراتژیک شمال کشور است، اظهار کرد: دولت باید در حفظ و ترویج کشت چای اقدامات هنگفتی را بردارد.

مهرداد بائوچ لاهوتی با اشاره به پرداخت مطالبات چای‌کاران در سال جاری از سوی دولت افزود: انتقاداتی نسبت به وضعیت چای دارم و دولت باید در سال جاری مطالبات چای‌کاران را به‌موقع پرداخت کند.

وی بر ضرورت پیگیری سازمان چای در راستای احقاق مطالبات چای‌کاران تأکید کرد و گفت: سازمان چای باید در مواقع لازم تلاش کند تا سهم کشاورزان را از دولت و کارخانه‌داران وصول و به‌حساب چای‌کاران پرداخت کند.

محصولات گیلان با شناسه اتحادیه‌های خود، وارد بازارهای داخلی و خارجی شوند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان نیز با بیان اینکه بیشتر واحدهای تولیدی و صنعتی یا درک درستی از مفهوم، اهمیت و اثرگذاری و نحوه ثبت برند ندارند و یا این‌که زیرساخت‌ها و امکانات لازم برای برند سازی برایشان فراهم نیست، گفت: از سال 95 اطلاع‌رسانی و آموزش در خصوص برند سازی را در کنار آموزش‌های دیگر، پی گرفته و در این مدت توانسته‌ایم دو دوره آموزشی برای 300 واحد تولیدی و صنعتی برگزار کنیم و بنا داریم در سال حمایت از کالای ایرانی، افزون بر برگزاری یک دوره دیگر، شرکت‌هایی که دوره‌های پیشین را گذرانده‌اند، فراخوان و برای ثبت برند به وزارتخانه معرفی کنیم.

فرهاد دلق‌پوش با اشاره به اینکه باید محصولات گیلان با شناسه اتحادیه‌های خود، وارد بازارهای داخلی و خارجی شوند، افزود: از طریق آموزش فرآیند ثبت برند و ایجاد تعامل و هماهنگی سندیکاها، تعاونی‌ها و اتحادیه‌های تولیدکنندگان زیتون رودبار، چای لاهیجان و برنج هاشمی، با وزارت صنعت، معدن و تجارت، توانستیم پارسال این 3 محصول را به‌عنوان نشان‌های جغرافیای گیلان، ثبت ملی و برند کنیم تا این محصولات گیلان با شناسه اتحادیه‌های خود، وارد بازارهای داخلی و خارجی شوند.

وی با بیان اینکه باوجود موانع بسیاری که در مسیر برند سازی وجود دارد، برندهای مشهور گیلان، اگرچهتعدادشان زیاد نیست اما جایگاه خوبی در بازار دارند گفت: بسیاری از تولیدکنندگان و فعالان حوزه تولید و خدمات گیلان، امید دارند در سال حمایت از کالای ایرانی، زمینه‌های ایجاد برند که شناسنامه تولیداتشان و ستون اول بازاریابی است برای‌شان فراهم شود تا آنان هم محصولاتشان را به فهرست برندهای ملی گیلان، اضافه کنند.

به گزارش فارس، از دلایل مهمی که در واردات بی‌رویه برنج به کشور مطرح است عدم هماهنگی بین وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت در مورد سیاست‌گذاری‌ها و تنظیم بازار بوده که تاکنون به شکلی ناهمگون پیش رفته است.

عدم هماهنگی بین وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها موجب شده در سایر محصولاتی که خود تولید‌کننده آن هستیم شاهد سیل واردات بی‌حساب‌وکتاب باشیم که البته در مورد سلامت آن‌ها نیز شبهات فراوانی وجود دارد.

کشاورزان گیلانی نیازمند حمایت گسترده جهاد کشاورزی هستند تا شعار سال مقام معظم رهبری یعنی حمایت از کالای ایرانی به معنای واقعی کلمه توسط مسئولان مربوطه تحقق پیدا کند.

 

منبع : خبرگزاری فارس 

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

استراتژی نوشیدن چای در حکومت

وزیر اطلاعات و فرهنگ در روز آزادی بیان آمد و دستور جلب چهار روزنامه را ...

چای‌ فروش قبرستان کابل (عکس)

احمد، جوان 21 ساله هموطن در دامنه کوه‌های شهر کابل در جوار زیارت سخی، در ...

دولت چای را در سبد نهادهای حمایتی قرار نمی‌دهد

دلخوش اباتری تاکیدکرد: تغییرکاربری اراضی گیلان حاصل قیمت ارزان برگ سبز چای و هزینه بالای ...

این سایت ، وابسته به فروشگاه اینترنتی لاهیج مارکت می باشد