نسیبه علیپور ، مدیر فروش لاهیج مارکت 09118952915
خانه » خبر » مقامات پز شفافیت ندهند

مقامات پز شفافیت ندهند

شفاف سازی در مورد افراد و شرکت هایی که از رانت دولت برای استفاده از ارز ارزان قیمت برای واردات استفاده کرده اند، البته که «پز» دادن ندارد! این کار قطعا وظیفه آن مسئول است و انصافا حق مردم؛ اما بعد این شفاف سازی چه می شود؟

به گزارش «تابناک»؛ اگر تا پیش از شفاف سازی در مورد افراد، شرکت ها و نهادهایی که از رانت ارزان قیمت استفاده می کردند، این رانت خواری از دید مردم پنهان و گران فروشی اش برای آنان آشکار بود، اما آن مقامات مسئول که از همان ابتدا می دانستند که رانت می دهند و نظارت نمی کنند و به مردم گران می فروشند، چرا از پیش و حتی اکنون برخوردی نمی کنند؟ شفاف سازی به هدف شفاف سازی که ارزشی ندارد! اگر شفاف اعلام شود که دولت در اعطای رانت و رانت خوار هم در فروش اجناس به مردم تخلف کرده است، داستان که پایان نمی پذیرد! تک تک مقامات و مسئولان این داستان، اگر پای میز حسابرسی آمدند و حق بیت المال مردم را از آنان ستاندند، حرف است!

اینکه شرکتی که به هدف واردات خودرو تأسیس شده و ارز ارزان قیمت دریافت و در نهایت چای خارجی وارده کرده، در نگاه اول، تخلفی است که در مرحله ثبت سفارش اتفاق افتاده است؛ یعنی کسی نبوده که بپرسد شرکتی که خودرو وارد می کند، چرا برایش واردات چای ثبت شده است؟ یا شرکتی که تجهیزات پزشکی باید وارد کند، واردات بخارشوی برایش ثبت شده و برای دریافت ارز ارزان قیمت به بانک مرکزی هم معرفی شده! یا شرکت های واردکننده گوشی های تلفن همراهی که اصلا وجود خارجی ندارند، ارز ارزان قیمت دریافت کرده اند را نباید کسی نظارتی بر آنان داشته باشد! آیا اکنون وقت آن است که آن مسئول دولت «پز» بدهد اوست که شفاف سازی می کند؟ صد البته که دستش درد نکند؛ اما چه شد که این رانت ها را دادید و بعدش آن مقام نظارتی و تعزیراتی و حمایت از مصرف کننده و تولید کننده هم کاری برای این مردم بیچاره نکرد؟

مدتی است مردم شفاف متوجه شده اند، هزاران خودرو غیر قانونی در زمان بسته شدن سایت ثبت سفارش، ثبت شده اند. اگر اطلاع از این موضوع به نتیجه ای نرسیده است تا به اکنون، فقط و فقط اعتماد عمومی را بیشتر از گذشته خدشه دار کرده است. آن اوایل که اصل خبر تکذیب می شد و بعدها گفته شده که سایت هک شده! بعدتر هک سایت هم تکذیب شد! آخرین خبر اینکه چند کارمند سازمان توسعه تجارت و همچنین افرادی که نرم افزار ثبت سفارش وزارت صنعت، معدن و تجارت را داشته اند، در این رسوایی نقش داشته اند؛ اما پرسش این است، بالاخره شرکتی که آن خودروها را ثبت سفارش کرد، چه شرکتی و متعلق به چه کسانی بود؟ اصلا مؤآخذه شدند؟ آن هزاران خودرو وارد شدند یا خیر؟ تعرفه بر آنان اعمال شد یا خیر؟ اگر وارد شدند، اکنون در اختیار چه کسانی است؟

اما نکته مهم تر این که تا کنون خبری نشنیدیم که مثلا مسئولی در سازمان توسعه تجارت به دلیل این رسوایی، استعفا داده باشد یا مسئول بالاتری فرد یا افرادی را به خاطر این قصور، برکنار کرده باشد! یا مسئولی در حوزه فناوری اطلاعات وزارت صنعت و معدن برکنار و یا مؤآخذه شده باشد! شفافیت که به خودی خود، جز ایجاد بی اعتمادی به سیستم که ارزشی ندارد؛ پز دادن هم ندارد!

مردم از شفافیت لذت می برند؛ اما شفافیت صرفا برای شفافیت و «پز» دادن، در نهایت به مأیوس کردن بیشر مردم و بی اعتمادی درازمدت تر دامن خواهد زد. اگر مسئولی تصور می کند، صرفا با «پز شفافیت» محبوب خواهد شد، شاید درست فکر می کند و به هدفش هم برسد؛ اما خود آن مقام مسئول هم می داند، اگر تخلفات شفاف شده برای مسئولان و مقصران، مؤآخذه ای در پی نداشته باشد و برای مردم منفعتی از بابت حفظ بیت المال و دارایی های آنان، زود باشد که همین اندک اعتماد باقی مانده را در مسیر شفافیت برای پز دادن و نه نتیجه گرفتن بر باد دهند.

 

 

 

منبع : خبرگزاری تابناک

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

اوضاع ناخوشایند چای‌کاران و شالی‌کاران

اقتصاد گیلان بر پایه کشاورزی و دامداری استوار است و مهم‌ترین محصولات کشاورزی گیلان را ...

کشت چای در افغانستان

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، کشت چای در ولایت کنر نتیجه مثبت داده ...

استراتژی نوشیدن چای در حکومت

وزیر اطلاعات و فرهنگ در روز آزادی بیان آمد و دستور جلب چهار روزنامه را ...

این سایت ، وابسته به فروشگاه اینترنتی لاهیج مارکت می باشد